W naszej ofercie posiadamy w szeroką gamę uszczelnień do obracających się względem siebie części maszyn i urządzeń. Podstawowy podział uszczelnienia do zastosowań w ruchu obrotowym dzielimy na:
Uszczelnienia ślizgowe - stosowane w maszynach i urządzeniach przemysłowych pracujących we wszystkich gałęziach przemysłu w warunkach najwyższego obciążenia oraz narażone na zużycie i uszkodzenia w związku z penetracją pyłu, kopalin, błota, piasku, ziemi i wielu innych materiałów. Dzięki swej budowie może pracować tam gdzie zawodzą uszczelnienia z gumową wargą uszczelniającą. Elementami budowy uszczelnienia ślizgowego są dwa identyczne metalowe, wykonane z utwardzonego żeliwa pierścienie ślizgowe osadzone w gnieździe montażowym za pomocą pierścienia wykonanego z elastomeru (NBR, HNBR, FPM, VMQ o twardości od 50 do 70 Shore A).
Uszczelnienia ślizgowe charakteryzują się bardzo wysoką odpornością na ścieranie i korozję. Tego typu uszczelnienia szczególnie popularne i najczęściej stosowane są w urządzeniach oraz maszynach pracujących w:
- Budownictwie.
- Motoryzacji.
- Rolnictwie.
- Przemyśle wydobywczym.
Uszczelnienia wału – to uszczelnienia ruchu obrotowego, montowane na obracających się lub oscylujących elementach urządzeń w celu utrzymania wewnątrz medium smarującego niezbędnego dla zapewnienia długotrwałego funkcjonowania tych urządzeń. Systemy uszczelniające muszą zapobiegać wyciekom, a jednocześnie zapobiegać przedostawaniu się do środka zanieczyszczeń jak błoto czy woda.
Najpopularniejszym uniwersalnym uszczelnieniem spotykanym we wszystkich zastosowaniach jest pierścieniem do promieniowego uszczelnienia wału (inne spotykane określenia) jest:
- Simmeringi.
- Pierścienie Simmera.
- Pierścień promieniowy.
- Pierścień uszczelniający wałek obrotowy.
Są najbardziej rozpowszechnionymi typami uszczelnień. Posiadają różnorodne konstrukcje. Wykonywane są z materiałów najwyższej jakości gwarantujących długotrwałą eksploatację w szerokim zakresie parametrów technicznych. Spotykamy je we wszystkich gałęziach przemysłu. Uszczelniania w tym charakterystycznym wykonaniu znajdują zastosowanie w częściach maszyn i urządzeń poruszających się ruchem obrotowym lub skrętnym takich jak piasty, wały, osie i trzpienie obrotowe. Budowa promieniowego uszczelnienia wału składa się z elastomerowego płaszcza zewnętrznego wykonanego najczęściej z NBR, HNBR, FPM lub VMQ, metalowego wkładu usztywniającego konstrukcję oraz pierścienia samouszczelniającego wzmocnionego sprężyną dociskową. Dzięki takiej budowie pierścień tego typu charakteryzuje się bardzo dobrą szczelnością statyczną oraz doskonale radzi sobie z rozszerzalnością termiczną.
|